2017 Boys Track and Field Honor Roll

By NFHS on August 31, 2017 RecordBookResult Print

100-meter Dash

Kalon Barnes

Silsbee, TX

10.22

Caleb Jolivette

Manvel, TX

10.31

Keishawn Everly

FW Trimble Tech, TX

10.32

Kesean Carter

Conroe The Woodlands, TX

10.32

Roman Turner

Wichita Falls Hirschi, TX

10.34

Jeffery Hulon, Jr.

Beaumont West Brook, TX

10.41

Japheth Morris

Appling County, GA

10.41

Journey Brown

Meadville, PA

10.43

Josh Lister

Haughton, LA

10.44

Mario Heslop

Franklin Twp, NJ

10.44

 

200-meter Dash

Kary Vincent

Port Arthur Memorial, TX

20.71

Sean Hooper

Keller Fossil Ridge, TX

20.98

Edward Sumler

Cy Fair, TX

21.01

Terrance Laird

Coatesville, PA

21.02

Karon Delince

Central-Phenix City, AL

21.09

Tyrese Cooper

Norland, FL

21.13

Noah Mcbride

Evansville Harrison, IN

21.14

Charles Lewis

Sparkman, AL

21.16

Hunter Woodhall

Syracuse, UT

21.17

Travis Marx

Reynoldburg, OH

21.18

 

400-meter Dash

Tyrese Cooper

Norland, FL

45.51

Champion Allison

Richmond George Ranch, TX

45.87

Sean Hooper

Keller Fossil Ridge, TX

45.92

Jamal Walton

Miramar, FL

46.11

Zachary Shinnick

Damien, CA

46.12

Hunter Woodhall

Syracuse, UT

46.24

Sean Burrell

Zachary, LA

46.29

Elija Godwin

Newton County, GA

46.4

Duran Bell

Hillborough, FL

46.41

Howard Fields

Manvel, TX

46.45

 

800-meter Run

Sam Worley

Comal Canyon, TX

1:48.25

Rey Rivera

Old Bridge, NJ

1:49.59

Chris Conrad

O'Fallon, IL

1:49.91

Josh Hoey

Bishop Shanahan, PA

1:50.13

Jason Bugg

Strake Jesuit, TX

1:50.37

Cade Bethmann

Arlington Martin, TX

1:50.50

Brandon Falkquay

San Antonio Lee, TX

1:50.62

Brandon Miller

J. Burroughs, MO

1:50.84

Ben Bulkeley

Fairport, NY

1:50.96

Jett Charvet

Heritage, CA

1:51.07

 

1,600-meter Run

Sam Worley

Comal Canyon, TX

4:02.30

Reed Brown

Southlake Carroll, TX

4:02.49

Gabe Fendel

Hamilton SE, IN

4:04.70

Daniel Viegra

Pflugerville Hendrickson, TX

4:06.68

Kyler True

Olpe, KS

4:07.17

Casey Clinger

American Fork, UT

4:08.17

Dustin Horter

Lak. East, OH

4:08.38

Cole Johnson

Rockford, MI

4:08.60

Luis Grijalva

Armijo, CA

4:08.62

Cameron Cooper

Oak Park, MI

4:08.96

 

 3,200-meter Run

Callum Bolger

San Luis Obispo, CA

8:53.91

Luis Grijalva

Armijo, CA

8:54.65

Austin Hindman

Lafayette, MO

8:54.92

Cooper Teare

St. Joseph-Nd, CA

8:55.93

Seth Hirsch

Millard West, NE

8:57.20

Casey Clinger

American Fork, UT

8:57.90

Talon Hull

Weber, UT

8:57.95

Reed Brown

Southlake Carroll, TX

8:58.02

Hunter Moore

Olen. Orange, OH

8:58.47

Alex Maier

Lewisville Flower-Mound, TX

8:58.85

 

110-meter Hurdles

Joseph Anderson

Upland, CA

13.33

Eric Edwards

Langham Creek, TX

13.39

Dorian Edwards

Dallas Skyline, TX

13.61

Ayden Owens

North Allegheny, PA

13.76

Isaiah McCall

Bryan Station, KY

13.76

Daveon Finley

Portage, IN

13.77

Cameron Samuel

Rancho Verde, CA

13.78

Charles Brockman

Plano, TX

13.79

Jalen Woods

Cibolo Steele, TX

13.80

Deion Lightfoot

Kimball, CA

13.80

 

300-meter Hurdles

Thomas Burns

Northwestern, FL

35.9

Joseph Anderson

Upland, CA

36.02

Jayson Baldridge

Richmond George Ranch, TX

36.25

Cameron Samuel

Rancho Verde, CA

36.34

Anthony Easter

Roosevelt E, CA

36.34

Jamal Britt

Legacy, NV

36.51

Aidan Christensen

Los Osos, CA

36.57

Lorenzo Lingard

Orange City, FL

36.63

Tyreek Thyme

Lyman, FL

36.63

Charles Brockman

Plano, TX

36.68

 

4x100-meter Relay

Port Arthur Memorial, TX

39.8

Manvel, TX

40.08

Converse Judson, TX

40.14

Lancaster, TX

40.31

Waxahachie, TX

40.33

Cedar Hill, TX

40.37

Conroe Oak Ridge, TX

40.56

Richmond George Ranch, TX

40.59

Corsicana, TX

40.69

Cedar Shoals, GA

40.74

 

4x200-meter Relay

Port Arthur Memorial, TX

1:23.52

Conroe The Woodlands, TX

1:23.81

Converse Judson, TX

1:23.97

Manvel, TX

1:24.05

Mansfield, TX

1:24.47

Beaumont Central, TX

1:25.28

Houston Cy Fair, TX

1:25.32

Scotlandville, LA

1:25.40

Centennial, NV

1:25.51

Houston MacArthur, TX

1:25.71

 

4x400-meter Relay

Richmond George Ranch, TX

3:11.19

DeSoto, TX

3:11.44

Northwestern, FL

3:12.31

Manvel, TX

3:12.63

Newburgh Free Academy, NY

3:12.79

East Orange Campus, NJ

3:13.05

Egg Harbor Twp, NJ

3:13.08

Lancaster, TX

3:13.13

Conroe Oak Ridge, TX

3:13.13

Franklin Twp, NJ

3:13.47

 

4x800-meter Relay

Thom. Worthington, OH

7:39.86

Central Bucks West, PA

7:40.14

Louisville, OH

7:41.14

State College Area, PA

7:41.42

Solon, OH

7:41.70

Wadsworth, OH

7:42.20

Northport, NY

7:42.61

Carmel, IN

7:43.65

New Palestine, IN

7:44.20

Oak Park, MI

7:44.85

 

High Jump

Vernon Turner

Yukon, OK

7-4

Camron Donatlan

West Aurora, IL

7-0

Zach Marshall

Hobbs, NM

7-0

Daniel Claxton

Smithtown East, NY

7-0

Greg Lauray

Notre Dame GP, PA

6-11

Richard Newman

Topeka, KS

6-11

Calvin Clater

FW South Hills, TX

6-11

Mason Corbin

Katy Tompkins, TX

6-11

Tyler Russell

Malakoff, TX

6-11

Tucker Mora

Waurika, OK

6-11

Sean Lee

Trabuco Hills, CA

6-11

 

Long Jump

Dalton Rigdon

Perryton, TX

24-9

Anthony Riley

Westmoore, OK

24-5¼

Isaac Guerendo

Avon, IN

24-5¼

Cameron Murray

Westlake, GA

24-5

Jalen Reagor

Waxachachie, TX

24-5

Sanjay Kettels

St. Mary's, CA

24-3¾

Bryce Mitchell

Bowsher, OH

24-3

Caelan Filmore

Fayette County, GA

24-3

Mason Phillips

Salem, MI

24-2¾

Ja'Marr Chase

Archbishop Rummel, LA

24-2½

 

Triple Jump

Cameron Ruiz

Lake Villa Lakes, IL

51-1

Jequan Hogan

Fountain-Ft. Carson, CO

50-7.25

Rayvon Allen

Summit, MO

50-4.5

Jalen Seals

FW Boswell, TX

50-2.25

George Nyakwol

Houston Eisenhower, TX

50-2.25

CJ Stevenson

Great Oak, CA

49-7.75

Travian Blaylock

Humble Atascocita, TX

49-7.25

Melvin Briley

Oakleaf, FL

49-7

Jelaani Davis

Pearland Dawson, TX

49-3.75

Darius Prescott

DeSoto, TX

49-2.75

 

Shot Put

Jordan Geist

Knoch, PA

71-4.5

Adrian Piperi

Conroe The Woodlands, TX

68-3.75

Jonah Wilson

Clovis, CA

66-2.75

Gabriel Oladipo

Fort Bend Hightower, TX

65-7

John Meyer

Lockport, IL

65-10.5

Evan Blaire

Hickory, PA

64-5.25

Cooper Campbell

Katy Seven Lakes, TX

64-1

Joshua Sobota

Bearden, TN

63-8.25

Jacob Wilson

Buchanan, CA

63-8

Sam Sikon

Carbondale, IL

63-6

 

Discus

Jonah Wilson

Clovis, CA

221-5

Jarez Parks

Sebastian Ri, FL

210-5

Ty Hampton

North Bend, OR

208-9

Jordan Geist

Knoch, PA

207-6

Gabriel Oladipo

Fort Bend Hightower, TX

204-5

Iffy Joyner

Pittsburg, CA

203-8

Jordan West

Rahway, NJ

203-6

Adam Dawson

Lutheran, CO

203-1

Robbie Oral

Oak Park, CA

202-0

Edward Shelikoff

Niceville, FL

200-8

 

Pole Vault

Armand Duplantis

Lafayette, LA

18-2.5

Zachery Bradford

Bloomington, IL

17-4

Ryan Lipe

Carmel, IN

17-3

Colton Crum

Frankfort, IN

17-0

Cole Courtois

Westgate, LA

16-8

Erick Duffy

North Andover, MA

16-7

Riley Richards

China Spring, TX

16-6

Kc Lightfoot

Lee's Summit, MO

16-6

Kyle Rodgers

Liberty, MO

16-6

Jake Spotswood

McGill-Toolen, AL

16-6

 

Javelin

Sam Hankins

Manhattan, KS

205-11

Hunter Kron

Lawrence, KS

204-2

Dajon Chappell

Morris Hills, NJ

201-8

Gavin Darcy

Dunmore, PA

199-6

Hayden Fox

Hempfield, PA

198-6

Alexander Scheivert

Penn Manor, PA

197-11

Jacob Thornton

Catholic BR, LA

197-11

Nickolas Mirabelli

Rancocas Valley Reg., NJ

195-4

Luke Jackson

Loyola Prep, LA

195-3

Tripp Marcus

Cedar Creek, LA

195-11